Hesaplamalar

Şişmanlık, ideal kilonun üzerinde olmak demektir. İdeal kilo ise; hayatı maksimum uzatan, insanların yaşam kalitesini ve süresini etkileyen, duygusal ve sosyal yönden, kendinizle en barışık olduğunuz, daha mutlu ve huzurlu, güçlü ve sağlıklı, oluşabilecek hastalıkları geciktiren, kaliteli bir yaşamı ifade eden kilo demektir.

Sağlıklı kilomuzu hesaplamak için çeşitli yolar vardır. Aşağıda kullanılan yöntemlerle; hem kendi ideal kilonuzu, hem de sağlık açısından vücudumuzu hastalıklara karşı tehdit edebilecek farklı hesaplama yöntemlerini öğrenip sonuçlarını değerlendirebilirisiniz

Gerçek İdeal Kilo Hesabı

Aşağıdaki hesaplamaya göre duygusal ve sosyal anlamda kendinizi en iyi hissedeceğiniz psikolojik ve estetik bakımdan gerçek ideal kilonuzu hesaplayabilirsiniz.

Boyunuz
Kilonuz
Yaşınız
Cinsiyetiniz
  
  
  
   
İdeal Kilonuz
Fark
   

BMI

Obezite için en yaygın kullanılan ölçüm, Beden Kitle İndeksi veya İngilzice adıyla "Body Mass Index (BMI)" ile yapılmaktadır.

Boyunuz  cm.
Kilonuz  kg.
BMI Değeriniz
   

BMI değerleri sağlık açısından ideal kilonuzu vermektedir. Konuyu estetik açıdan değerlendirenler için farklı algılanmamalıdır.

Bulduğumuz bu rakamlar ne ifade ediyor?
Bütün dünyada kabul edilen sınıflamaya göre, Beden Kilo İndeksi;
18.5        kg/m²'nin altında olanlar zayıf
18.5-25  kg/m² arasında olanlar normal kilolu
25-30     kg/m² arasında olanlar fazla kilolu
30-40     kg/m² arasında olanlar obez (şişman)
40           kg/m²'nin üzerinde olanlar ileri derecede obez
olarak tanımlanırlar.

Peki sonucu bulduktan sonra nasıl hareket etmemiz, ne yapmamız gerekiyor?

Size bunlarla ilgili küçük ama önemli bazı önerilerimiz var.

Eğer Beden Kitle İndeksiniz 18.5'in altında ise zayıfsınız. Bu halinizden memnun olabilirsiniz ancak, normal sınırların altında olduğunuzu sakın unutmayın. Yani siz de sağlığınıza ve beslenmenize dikkat etmek durumundasınız.

Beden Kitle İndeksiniz, 18.5-25 arasında ise, sizin durumunuz gerçekten ideal demektir. Büyük olasılıkla dengeli besleniyorsunuz ve egzersizi ihmal etmiyorsunuz. Aynı şekilde devam etmenizi öneririz. Fakat 25 civarında dolaşmaya başlarsanız, bir şeyler aksıyor demektir. Aman kontrolü elden bırakmayın.

25-30 arası eden Beden Kitle İndeksine sahipseniz derhal harekete geçmenizi tavsiye ederiz. Fazla kilolu olmak sizi şu an için rahatsız etmiyor olabilir; ancak unutmayın ki vücudunuzda birikmiş olan yağlar size sinsice tuzaklar hazırlıyor olabilir. Örneğin basit bir yürüyüşle bile eskiye oranla daha çabuk yoruluyor, bir iki kat merdiven çıkarken nefes nefese kalıyor ve daha çok terliyorsunuz ve eminiz ki siz bunları kilonuza değil de yaşınıza veya başka alışkanlıklarınıza bağlıyorsunuz. Hayır bunlar büyük olasılıkla vücudunuzun size verdiği önemli işaretler. Sizi kibarca kilonuzdan dolayı uyarıyor.Lütfen onun sesine kulak verin. Yapmanız gerekenler hiç de zor değil. Bir süre hergün neler yediğinizi ve hangi sıklıkla yediğinizi, ne kadar süre hareket ettiğinizi izleyerek not edin. Düzensiz ve dengesiz beslendiğinizi, biraz fazla yağlı yediğinizi, pek de hareket etmediğinizi kolaylıkla farkedeceksiniz. Bu durumu düzeltmek hiç de zor değil. Haydi harekete geçin! Kendiniz birşeyler yapabilaceğiniz gibi doktorunuzdan da yardım isteyebilirsiniz. Göreceksiniz çok şey değişecek.

Hesapladığınız Beden Kilo İndeksiniz 30 ve üzerinde çıktı ise biliniz ki tıbben hastasınız. "Ben halimden memnunum" demeyin sakın. çünkü siz de sorunlarınızın farkında olmayabilirsiniz. En son ne zaman doktora gittiğinizi bilemeyiz ama en kısa sürede kendisini ziyaret etmeniz ve yardımını istemeniz gerekiyor. Elbette kendi başınıza da yapabileceğiniz birçok şey var ama doktorunuzun yardımları ve desteği işinizi çok kolaylaştıracaktır.

Araştırmalar göstermektedir ki verilen ve geri alınmayan 3-5 kilo bile şikayetlerinizde azalmaya hatta bu şikayetlerin kaybolmasına yetmektedir. Fazlasını siz düşünün!

Gelin, yeni bir yaşama birlikte başlayalım; şişmanlığı değil sağlıklı bir yaşamı seçelim.

Biz yardıma hazırız...

Ref O.Ç.G.

Bazal Metabolizma Hızı Hesabı

BMH; Dinlenme anında vücudun çalışması için harcanan enerjidir. Yetişkinlerde BMH'nin % 29'unu karaciğer, %19'unu beyin, % 18'ini iskelet kasları harcar.
ERKEKLER İÇİN
Boyunuz  cm.
Kilonuz  kg.
Yaşınız
Bazal Metabolizma Hızınız
 kcal/gün
 
KADINLAR İÇİN
Boyunuz  cm.
Kilonuz  kg.
Yaşınız
Bazal Metabolizma Hızınız
 kcal/gün

Toplam harcanılan kalorimizin yaklaşık olarak % 10 u yediğimiz yiyeceklerin sindirilmesi esnasında harcadığımız enerjidir. Yiyeceklerin termik etkisi toplam harcanan kalori x % 10 formülü ile hesaplanır.

Günlük toplam harcadığınız enerjiyi bulmanın en emin yolu yukarıdaki 3 faktörde elde ettiğiniz enerjilerin toplamının bulunmasıdır. Ancak basit bir şekilde günlük harcadığınız enerjiyi bulmak isterseniz; Bazal metabolizma hızınızı hesapladıktan sonra:

Günlük Kalori İhtiyacı:

Hareketsiz yaşam için: ( Normal günlük aktivite) : 1.40 veya 1.50 x Bazal Met. Hızı Haftada 3-4 kez ılımlı egzersiz yapanlar için: 1.55 veya 1.65 x Bazal Met. Hızı Haftada 4 kereden fazla egzersiz yapan çok aktif kişiler için: 1.65 veya 1.75 x Bazal Met. Hızı Haftada 6-7 kez 1 saatten fazla egzersiz yapanlar için: 1.75 veya 2 x Bazal Met. Hızı formüllerini kullanarak günlük yaktığınız kaloriyi hesaplayabilirsiniz.

Kilo Vermek için...

Bundan sonra harcadığınız kaloriden daha az kalori alarak (örneğin günlük 500 kalori daha az) zayıflayabilir; daha fazla kalori alarak şişmanlayabilir, veya harcadığınıza eşit kalori alarak kilonuzu koruyabilirsiniz.